Home ЗАНИМЛИВОСТИ ОВИЕ НАМИРНИЦИ ИМААТ најдолг рок на траење: Некои можат да траат со...

ОВИЕ НАМИРНИЦИ ИМААТ најдолг рок на траење: Некои можат да траат со години! Добро е да знаете ако дојдете до КАРАНТИН!

1432
СПОДЕЛИ

Деновиве има голем интерес за снабдување на залихи поради заболувањето од новиот корона вирус и по препораките од нашата влада за седење дома и испаѓање надвор колку што можеме помалку.

Многу видови храна, вклучително и свежа и сушена храна, се познати по нивната долговечност а ние ќе ви наброиме некој од нив.

Компирите можат да издржат од 2 до 5 недели,Ако се чуваат на ладно, суво и темно место, компирите ќе траат две до пет недели.

Кромидот има рок на употреба од 1 до 2 месеци.Како и со компирите и кромидот треба да се чува на ладно, суво и темно место.

Кикириките се со рок на употреба исто така од 1 до 2 месеци.Кикириките во нивната школка, особено кога се чуваат во ладни и суви услови, можат да стојат во оставата два месеци.

Тиква, рок на употреба од 1 до 3 месеци.

Јаболката имаат рок на употреба од 5 дена до 6 месеци.Јаболкото ако го чувате во овошен сад на собна температура обично ќе трае пет до седум дена. Меѓутоа, ако го чувате на влажно место на -1 ° C до -4 ° C, тие можат да останат крцкави и свежи до шест месеци.

Чајпт има рок на употреба: 6 до 12 месеци.Сувите лисја од чај, или ако имате кесички со чај лесно можат да издржат една година или повеќе ако не се изложени на влажно место.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997