Home ЗАНИМЛИВОСТИ Детална листа на сите работи кои ви требаат за 14-дневен карантин

Детална листа на сите работи кои ви требаат за 14-дневен карантин

317
СПОДЕЛИ

Изминатиов викенд се крена голема паника и се испразнија рафтовите во многу маркети.

Не купувајте работи кои моментално ќе ви го испразнат џебот а нема да ви бидат од никаква корист.

Оновните намирници без кои нема да можете се :

 • 5kg брашно
 • 1-2kg шеќер
 • 500g сол
 • 500g кафе
 • 20-30 јајца
 • 2kg месо
 • 1kg ориз
 • 3-6l долготрајно млеко
 • 1kg грав
 • 2kg кромид
 • 3l масло
 • 3kg компир
 • 3 пакетчиња тестенини
 • 2kg од било кое овошје што подолго може да стои свежо
 • Леб кој што ќе може да стои на подолг рок

Продукти кои треба да ги имате во разумни количини:

 • 3-4 конзерви туна
 • 3 парчиња паштета
 • 1 kg смрзнато овошје
 • 2 пакетчиња сирење
 • 1 тегла мед
 • 1kg палента
 • 2kg смрзната риба
 • 1 кутија маргарин или путер

Средства за лична хигиена:

 • Тоалетна хартија, 1-2 пакетчиња
 • Средство за дезинфекција, 2l
 • Паста за заби, 1 туба
 • Прашак за перење, 3-5kg
 • Течен сапун, 1l
 • Гел за туширање, 1l
 • Шампон, 1l
 • Влажни марамчиња, 1-2 пакетчиња
 • Течност за миење садови

Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997