Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Важни причини зошто да консумирате суви смокви секој ден

Важни причини зошто да консумирате суви смокви секој ден

289
СПОДЕЛИ

Сувите смокви се одличен избор за внесување на големото количество на минерали и витамини.Тие содржат:калциум, бакар, калиум, манган, железо, селен и цинк.

Еве неколку добри причини зошто да го внесувате ова рајско овошје во вашата дневна ужина.

Пред се тие можат да ви помохнат при намалување на тежината затоа што содржатобар извор на диетални влакна што го подобрува варењето на храната и обезбедува подолга ситост и на тој начин помага при слабеење.

Сувите смокви помагаат при намалување на крвниот притисок затоа што се извор на калиум кој помага во намалување и регулирање на крвниот притисок.

Содржи и растителни стероли кој поволно делуваат на нивото на холестерол во крвта.

Сувите смокви содржат доволно ниво на витамини А,Е и К со тоа што помагаат при заштита од рак,дијабетес и различни инфекции.