Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Цимет – ви помага да бидете здрави и да ги изгубите вишокот...

Цимет – ви помага да бидете здрави и да ги изгубите вишокот килограми

166
СПОДЕЛИ

Циметот е билка која со години наназад се употребува и користи како пририден лек но е голем заштитник на здравјето.Него го има во текот на целата година.

Во него се соджат многу корисни материи и хранливи влакна.Она што е најдобро кај него тој е топач на масти во човечкото тело.

Може да ви помогне да ги изгубите вишокот на калории и е многу здрав за консумирање.

Хранливите влакна што ги содржи во него помагаат при нормализирање на столицата, има антиоксидантно дејство ,и ги намалува холестеролот и шеќерот во човечкото тело.

Доколу сакате да го користите циметот за да ги намалите вашите вишок калории потребно е да земете една лажица мелен цимет ќе го додадете во зовриена вода и ќе додадете две лажици мед.

Добро ќе промешате и половина од чашата ќе пиете наутро на празен стомак а другата половина навечер пред спиење.