Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Најдобрата храна за целулит: Вие одлучувате дали ќе носите шорцеви гордо ова...

Најдобрата храна за целулит: Вие одлучувате дали ќе носите шорцеви гордо ова лето

373
СПОДЕЛИ

Најдобрите намирници за ослободување на целутитот се:

-Јаткастите плодови се богати со есенцијални масни киселини.Омега-3 масните киселини придонесуваат за здравјето на вашата кожа и клеточната мембрана како двоен заштитник на вашето тело, тие исто така ги задржуваат здравите елементи правејќи вашата кожа да изгледа помека и позатегната. Есенцијалните масни киселини исто така можат да ви помогнат да го одложите стареењето на кожата со намалување на природното производство на воспалителни состојки во телото.

-Цитронот е овошје кое ја прави вашата кожа помазна благодарение на нивната содржина на витамин Ц.Конзумацијата на ова овошје ќе ве одржи хидрирани па вашата кожа ќе изгледа поздраво.

-Вода и лимон совршена комбинација за да го избрка целулитот на три начини: преку хидрирање, преку отстранување на токсините и преку внесот на витамин Ц. Вашата цел е да избегнете дехидрирана кожа која изгледа сува и е сува на допир, трнлива, растресите, а соодветно хидрирана кожа изгледа еластично, затегнато и мазно.

-Магдоносот е моќна билка но луѓето често ѝ го вртат грбот одбегнувајќи ја но таа ќе направи многу повеќе за вас отколку само да ви ја украси чинијата. Го ослободува телото од токсини, делува како диуретик, помага да се исчистат вашите бубрези, спречува надуеност и задржување на вода. Да не зборуваме дека магданосот е богат извор на витамините А, Ц и Е, хранливи материи важни за здрава кожа и одличен борец против целулит.