Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: 8 симптоми на рак на бели дробови што може...

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: 8 симптоми на рак на бели дробови што може да се јават и кај непушачи

265
СПОДЕЛИ

Доколку често ги имате овие симптоми немојте да ги игнорирате.

Иако најчесто оваа болест е предицвикана од активно пушење нацигари пасивните пушачи всушност не се свесни за овој ризик и кога ќе се појават овие симптоми, воопшто не им паѓа на памет да одат на лекар бидејќи мислат дека тоа е последица на настинка или воспаление, па не одат на детални прегледи.

Симптоми:
  • Кашлицата е интензивна и не престанува ни по две до три недели
  • Кашлицата постојано се влошува
  • Се појавуваат инфекции на градниот кош
  • Искашлувањето на крв е се почесто
  • Болка за време на дишењето и кашлањето
  • Честа задишаност, дури и без голем напор
  • Постојан умор и недостиг на енергија
  • Губење апетит и ненадејно губење тежина

Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997