Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА За совршени палачинки ви е потребна само една состојба – ќе бидат...

За совршени палачинки ви е потребна само една состојба – ќе бидат меки одвнатре и крцкави по рабовите

101
СПОДЕЛИ

Повеќето од нас сакаат вкусни палачинки за десерт.Некој пак ги сака и во солена варијанта.Нивната подготовка не е воопшто тешка но не секој може да ги подготви.За да ти се топат во уста има еден мал трик.Тајната е во една состојка која палачинките ги претвора во кулинарско ремек дело .За некого тоа ќе биде чудно и не приватливо но станува збор за маст од сланина .

Сега накратко ќе би објасниме како да се припреми оваа маст.-Испржете ја сланината на масло во една тава, потоа извадете ја сланината и преостанатата содржина во тавата оставете ја да се излади. Потоа прецедете ја маста со цедилка и ставете ја во чиста тегла. Маста треба целосно да се излади, и после се чува во фрижидер.

А кога ќе дојде ред за да припремате палачинки, наместо масло за јадење или путер, ќе премачкате со оваа маст на тавата. Вашите палачинки ќе бидат најдобри до сега меки , сочни одвнатре, а крцкави по рабовите .