Home ЗАНИМЛИВОСТИ Без печење: Чоколаден мус во чашка, готов за 10 минути

Без печење: Чоколаден мус во чашка, готов за 10 минути

239
СПОДЕЛИ

За сите кои не се добри во кујна нудиме но се љубители на чоколадно задоволство нудиме брз рецепт во кујна – ова е рецепт за чоколаден мус.

Потребни состојки за четири порции се :

  • 1 шолја сецкано млечно чоколадо
  • 1/3 шолја полномасно млеко
  • ¾ шолја слатка павлака

Чоколадните парчиња и млекото се мешаат во сад кој е огноотпорен си се ставаат во микробранова печка на 1 минута или на тивка температура на рингла, за да се стопи чоколадото и да се соедини со млекото.

Потоа почекајте 15 минути добро да се олади смесата меѓувремено изматете ја слатката павлака за да добиете густа смеса како шлаг и слатката павлака додајте ја во чоколадото и полека мешајте.

Поделете ги во четири садчиња и оставете ги во фрижидер 2 часа добро да се стврднат.

Додаете бисквити ,банана или некое друго овошје и на крајот додајте го шлагот.