Home ЗАНИМЛИВОСТИ Еве кога треба да го очекуваме крајот на епидемијата во Македонија

Еве кога треба да го очекуваме крајот на епидемијата во Македонија

343
СПОДЕЛИ

Познатиот доктор Бранимир Несторовиќ, детски пулмолог и алерголог во Универзитетската детска клиника во Белград најавува дека Мај најкасно до Јуни е период кога епидемијата ќе почне да заминува .

Првиот случај во нашата земја беше откриен на 26 февруари .Сега сме на во третата недела од одкривање на вирусот и досега успешно се контролира црлата ситуација.

Според математичкиот модел на шведски и швајцарски научници се очекува дека во третата и четвртата недела вирусот ќе го даде насјилниот удар но дека после месец дена тој стивнува.

Истото се случи и во Кина кога  врвот на епидемијата беше во средината на февруари, и од како помина месец и половина, епидемијата стивна.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997