Home ЗАНИМЛИВОСТИ И во домашен карантин може да добиете корона: Еве на што треба...

И во домашен карантин може да добиете корона: Еве на што треба да посветите посебно внимание!

375
СПОДЕЛИ

Cветските здравствени организации препорачуваат колку што можете поретко да одите во продавниците.

Затоа што овој несреќен вирус живее долго на разни површини. На пластичните производи овој вирус останува и по два дена.

Значи, доколку некој кашла во раката и после тоа допре шише млеко, јогурт,пакети тоалетна хартија или нешто во продавницата,ако немате среќа и наидете на истите пакувања и после два дена, вирусот можете да го донесете дома.

Значи, веднаш штом ќе ја напуштите продавницата,и стигнете дома треба веднаш да ги исчистите сите производи.

Стотици луѓе секојдневно минуваат низ продавниците и моментално тоа е најголемото жариште за пренесување на вирусот.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997