Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Мед и сода бикарбона: Зошто жените ширум светот полудеа по овој домашен...

Мед и сода бикарбона: Зошто жените ширум светот полудеа по овој домашен рецепт?

518
СПОДЕЛИ

После долгото зимо и уживањето со слатката храна низ долгите ноќи со недостаток на физичка активност појавувањето на целулитот е нашата ноќна мора.Иде лето и секој сака на најбрз начин да проба да се отргне од него.Сите купуваме скапи козметички производи .

Но постои едно природно лекарство, кое лесно се приготвува и е неверојатно ефикасно.Едноставно совршено за дамите кои ги обожаваат домашните третмани.

Оваа чудесна смеса од две состојки, кои сите ги имате во вашиот дом, е нашиот лек до тело без целулит.

Потребни состојки се:

  • 1 голема (супена) лажица сода бикарбона
  • 1 голема(супена)лажица мед
  • Малку вода

Начин на подготовка и употреба

Измешајте ги содата и медот,додадете малку вода и поставете ја смесата на оган, да се вари. Откако ќе зоврие, уште дополнителни 2-3 минути варете ја смесата , потоа оставете ја сосема малку да се излади.

Додека е топла, нанесете ја смесата каде имате целулит и масирајте околу 3 минути, потоа измијте со топла вода. При најпроблематичните делови, може да нанесете дополнително и чист мед и така да масирате уште 4-7 минути.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997