Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Еве неколку совети и лекови за отстранување на хемороиди

Еве неколку совети и лекови за отстранување на хемороиди

764
СПОДЕЛИ

50% од населението до 50 годишна возраст ќе доживее хемороиди.Исто како кај мажите и жените ги имаат истите симптоми и непријатности.

На кратко ќе би наброиме неколку совети за нивно остранување

Јаболков оцет – користење на јаболковиот оцет е еден од најпопуларните природни третмани за хемороидите.Натопете памук или тоалетна хартија намачкајте ја на иритираното место.Доколу можете оставете ја и да постои. Повторувајте го овој процес почесто се додека воспалението не исчезне

– Кокосово масло – нанесете од кокосовото масло директно на хемороидите, исплакнете и повторно повторете го прцесот два до три пати на ден . Хемороидите исчезнуваат за неколу дена.
– „Aloe Vera“, Истата примена како и кај кокосовото масло.
– Клечете не седете додека сте во тоалет – Ова е особено важно иако никој не го применува.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997