Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Турбо лек за болно грло – Го правиш за 5 минути, а...

Турбо лек за болно грло – Го правиш за 5 минути, а дејствува веднаш!Рецепт кој гарантирано лекува

4887
СПОДЕЛИ

Промените на времето допридонесуваат бројот на вируси,појавата на грип и на болката во грлото да е се почеста појава.

Болното грло знае да биде многу непријатно и да ни ги наруши секојдневните обврски бидејќи предизвикува надразнетост, намален апетит и голема болка при голтање.

За најлесно да се спасите од оваа болка ние ќе ви предложиме една смеса која можете да ја приготвите за само 5 миниту а болката на грлото загарантираноо мине.

За оваа смеса потребно ви е една половина кафена лажичка мед ,половина лимон и половина лажичка сода бикарбона.Ќе го истискате сокот од лимонот и ќе ги додадете медот и содата.

Добро измешајте и од како ќе се соединат плакнете ја устата или пак доколку можете правете гаргара пред да ја голтнете.Користете го лекот два пати на ден .

И уште еден лек кој е пробан и е многу ефикасен, превземен од форум, делува 100%, пробан е од авторот на овој текст 🙂

Еве за што станува збор, девојката објаснува:

  • Цела недела веќе имам гнојна ангина. Добро е што имав ниска температура. Ама затоа не можев ни да зборам, да спијам, да пијам, јадам, ништо. Пијам витамини, Оспен 1500, и спреј Ангал.
    Дефинитивно најдобриот лек е гаргара со сол и лимон, правам гаргара веќе трети ден, и голем дел од гноевите ми паднаа, ми се намалија крајниците, односно се вратив меѓу живите.
    Значи ќе земете еден лимон, ќе го исцедите во некој сад, ставате една мала лажичка сол, мешате во садот и два три пати во денот ќе правите гаргара, ама никако да се голта! Гаргара правите едно 20 секунди без престан, точно на грлото, и одма после плукате.Смесата ке биде многу грда 🙂 но издржете 20 секунди. Секаква болка и гној со имате на грлото ке го снема за 2-3 дена. Препорачувам!