Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Здравствени придобивки од пиење ракија

Здравствени придобивки од пиење ракија

494
СПОДЕЛИ

Секогаш не претераното конзумирање на алкохол е добро за сите.Ракијата е наш традиционален пијалок и нејзиното конзумирањето може да ни донесе неколку здравствени предности.

-Таа го продолжува животниот век односно квалитетната ракија е богата со антиоксиданси, кои ги елиминираат патогените бактерии во организмот.

-Ракијата исто така не ослободува од стресот. Ракијата делува на нашиот нервниот систем, и не прави да се чуствуваме опуштено и може да ви помогне да заспиете полесно .

-Ракијата го намалува ризокот од мозочни и срцеви удари.Таа го спречува настанување на холестерол во вашиот кардиоваскуларен систем, па тоа ви помага да го намалите количеството на холестеролот, а се тоа доведува до драстично намалување на опасноста од срцеви и мозочни удари. Неколку голтки убава домашна ракија можат да ни помогнат во оние денови кога имате менструални грчеви, или пак чувство на гадење и болки во стомакот го нарушуваат вашиот нормален ритам.

-Ракијата исто така помага при настинки.Таа може да послужи како одличен сируп за кашлање. Исто така таа помага да се убијат сите бактерии во нашето грло, а најдобар ефект ќе постигнете ако го измешате со топла вода и лимон.

-Таа не дебелее. Ракијата е алкохол со најмал број на калории. Таа го намалеува холестеролот во крвта и не ја покачувате килажата.