Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Рецепт за домашно лепче без квасец

Рецепт за домашно лепче без квасец

323
СПОДЕЛИ

Поради ситуацијата во нашата земја се случува се почесто да наидиме на празни полици за брашно и квасец во нашите маркети.Па поради тоа ние ќе ви дадеме добар рецепт по кој ќе го направите најдоброто лепче до сега.

Потребни сосотјки :

  • 500g брашно (по избор)
  • 310ml млеко
  • 2 лажици прашок за печиво
  • 2 лажици масло
  • 1 лажица сол

Како да го подготвите:

Рерната да биде загреана на 200 степени.

Се мешаат сувите состојки односно брашното, прашокот за печиво и солта.Во нив се додаваат млекото и маслото и се замесува со рака. Гледајте тестото да не биде премногу дебело за да може полесно да се испече.Од како добро ќе го измесите ставете го тестото во калап и ставете да се пече 40-50 минути.

При замесување на лебот да напоменеме дека можете да ставите различни семки по ваш избор.