Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Три намирници кои помагаат при главоболка

Три намирници кои помагаат при главоболка

260
СПОДЕЛИ

Дали сте напнати и често ве мачи главоболка?

Пробајте го овој природен начин од ефикасни намирници кои можат да ви ја смират главоболката и засекогаш ќе престанете со зимање на лекови против болка.

Сусам

Дали знаете дека цусамот е богат со витамин Е, па помага да се воспостави баланс во нивоата на естроген во женското тело, а притоа и да спречи појава на главоболки во текот на менструалниот циклус. Затоа, почесто додавајте сусам во вашите салати или во другата храна која ја конзумирате секојдневно.

Печен компир

После неколку испиени чашки алкохол добро е да јадете компир.

Компирот содржи многу скроб кој ќе ви помагне доколку имате главоболка .

Исто така тој е број еден од најздравите извори на калиумот.

Во еден испечен компир со лушпа има околу 720 мг калиум, што е повеќе споредено со банана во која има околу 470 мг калиум.

Лубеница

Ако постојано страдате од главоболка, а не ја знаете причината, голема е веројатноста дека ви треба повеќе течност и дека сте дехидрирале.

Ако најчестите болки се случуваат баш во лето најдобро и највкусно решение е лубеницата, која освен што е богата со вода, има и многу минерали, особено магнезиум.