Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Лицата што страдаат од дијабетес се во најризичната група: Овие 3 суплементи...

Лицата што страдаат од дијабетес се во најризичната група: Овие 3 суплементи најдобро ќе ве заштитат од вируси!

320
СПОДЕЛИ

Лицата што живеат со дијабетес за време на пандемијаи треба да бидат предпазливи бидејќи овие лица се меѓу најзагрозените.

Доколку имате дијабетес здравата храна , редовната физичка активност, одржувањето нормална телесна тежина и одбегнувањето употреба на тутун се основните работи кои секој дијабетичар треба да ги применува за да не преминете во дијабетес тип 2.

Исто така ќе ви препорачаме зголемено внесување на витамин Д бидејќи овој витамин со комбинација на калциум го регулираат инсулинот и шеќерот во крвта.

Можеби не сте знаеле но циметот има голема количина на количина на антиоксиданси кои помагаат да се намали оксидативниот стрес бидејќо токму тој е причина за секоја хронична болест вклучувајќи го и дијабетесот тип 2 .

И за крај хромот е најефикасен начин го снижува шеќерот во крвта па така конзумирајте храна вокоја се наоѓа хром.Како на пример брокула, месото, пивскиот квасец,исто и пивото, виното, јачменот.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997