Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА Како да го заштитите вашето дете од настинки во зима?

Како да го заштитите вашето дете од настинки во зима?

168
СПОДЕЛИ

Во овој период од годината децата се склони на настинки,вируси ,бактерии,алергии и слично.

Затоа најдобро е да направите сè што е во ваша моќ за да го заштитите вашето дете од зарази.

Не постојат одредени правила , но добро е да се потрудите и да се обидете колку што може повеќе да спречите често прифаќање зарази.

Еве 12 едноставни совети како НИЕ можеме да го заштитиме нашето дете во ,,НАЈКРИТИЧНИОТ ”период од годината:

1. Научете го детето редовно да ги мие рацете не само пред оброк;

2. Ограничувањето на шеќерот кој го внесуваат во текот на денот е една од првите работи што треба да ги направиме.Сите знаеме дека шеќерот е мајка за бактериите ;

3. Колку што можете потрудете се вашето дете да биде активно во текот на денот или најдобро запишете го на некакви спортски активности;

4. 10-12 часа му треба неопходен сон;

5. Допирањето на лицето со нивните раце да биде колку што може помалку, а посебно да не ги ставаат рацете во уста;

6. Обидувајте се да му ја збогатите исхраната со што е можно повеќе зеленчуци и овошје;

7. Замена со сува облека после секоја поголема активност.

8. Носете ги на доктор и на редовни месечни контроли;

9.Научете ги да не ги делат пијалаците со нивните другарчиња, затоа што така можат многу полесно да се заразат;

10. Туширајте ги секојдневно особено пред спиење;

11.Пиењето на вода во замена за сокови;

12. Водете „сметка“ за нивната консумација на витаминот Д, затоа што во зима им е нај потребен.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/lifeadvi/portalmk.com/wp-content/themes/Newsmag/includes/wp_booster/td_block.php on line 997