Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА 3 пијалоци кои го чистат црниот дроб и ги согоруваат маснотиите

3 пијалоци кои го чистат црниот дроб и ги согоруваат маснотиите

255
СПОДЕЛИ

Црниот дроб е чистач кај нашиот организам.Тој е познат и како „тивок орган“, бидејќи скоро никогаш не се буни, но доколку еднаш заболи се случува хаос во организмот. Доколку вам ви се случи да дојдете до таква ситуација ви препорачуваме неколку напитоци кои ќе ви помогнат да го исчистите црниот дроб.

Чај од камилица

Камилицата можете да ја најдете многу лесно ,ја има во сите маркети и аптеки.Цветот од камилица го чисти црниот дроб ги согорува маснотиите во нашето тело, и го смирива нервниот систем.

Кора од лимон

Добро е познато дека витаминот Ц врши одлична работа за согорување на телесните масти.

Земете еден лимон и исечете го на кругови. Се стават во сад со 170 милилитри вода. Се става на оган за да зоврие.Пијте го секој ден .

Чај од ѓумбир и лимон

Овој рецепт е најчестиот антиоксиданс. Ѓумбирот е познат по своите лековити својства што ќе ги обноват клетките на црниот дроб и совршено се справат со согорувањето на вишокот маснотии. Лимонот исто така се занимава со вишок маснотии.

Процесот на готвење е прилично едноставен. Го сечете ѓумбирот на парчиња и се прелива со чаша вода.Го стискате сокот од половина лимон.Вријте ја водата десет минути.

Ако сакате да го исчистите црниот дроб, исто така добро е да ги конзумирате следните производи:

– артичоки
– лук
– јаболки
– круши
– мешунки (грав, леќа, грашок)
– зелен и горчлив зеленчук