Home ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА „Оваа домашна маска од банана и пиво ја натера косата да расте...

„Оваа домашна маска од банана и пиво ја натера косата да расте буквално за неколку дена – Ниту влакно не ми паѓа веќе“

378
СПОДЕЛИ

Доколу имате проблем со опаѓање на косата ние ќе ви предложиме една домашна маска која ќе ви помогме и стимулирате растот на нова коса за краток временски период.

Овој проблем го имаат многумина од нас без разлика дали се работи за жени или мажи и истиот може да се одвива постепено или пак да се случи ненадејно губење на косата.

Но најдобро од се да провериме дали постојат некој здраствени проблеми што го предизвикуваат косопадот.

Еве ги потребните состојки за домашната маска:

  • ЕДНА ЖОЛЧКА
  • ПОЛОВИНА БАНАНА
  • 100 МЛ ПИВО
  • 1-2 СУПЕНИ ЛАЖИЦИ МЕД

Начинот на подготовка е лесен исто како и начинот на нанесување. За подготовката треба да ги измешате сите состојки заедно во блендер и од кога ќе се соеднини смесата се нанесува на местата каде што косопадот е најзастапен .

Од кога добро ќе се нанесе смесата оставете ја да дејствува барем минимум еден час.

Оваа маска е добра да се практикува еднаш неделно затоа што бананата го стимулира растот на косата таа е богата со витамини која ја хранат косата .

Додека пак пивото содржи силициум диоксид кој ја прави косата да добива волумен истата ја прави да биде погуста.